Kościół Zielonoświątkowy Zbór w Świdwinie

Czuwajcie wiec, bo nie wiecie, którego dnia Pan wasz przyjdzie.
Mat. 24:40-42

 

  

Zamów newsletter

Jego bowiem dziełem jesteśmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, do których przeznaczył nas Bóg, abyśmy w nich chodzili.

Ef. 2:10

Wspólne spojrzenie na Miriam - Matkę Bożą - perspektywa zielonoświątkowca PDF Drukuj Email

Podjęliśmy wspólnie z dr Tomaszem Terlikowskim temat mariologii w dialogu katolicko-zielonoświątkowym, z jednej ważnej przyczyny: w Polsce, gdzie praktycznie nie istnieje dialog teologiczny pomiędzy katolikami a zielonoświątkowcami (trudno za taki uznać sporadyczne i kurtuazyjne kontakty teologów obu wyznań) mariologia budzi spore kontrowersje. Z jednej strony bracia katolicy powielają krzywdzące sądy o antymaryjnym nastawieniu zielonoświątkowców, z drugiej strony, zielonoświątkowcy karykaturyzują i demonizują mariologię katolicką. To negatywne, obustronne nastawienie uniemożliwia jakikolwiek dialog w tej materii.

Więcej…
 
Maryja w dialogu katolicko-zielonoświątkowym - spojrzenie katolika PDF Drukuj Email

Dialog katolicko-zielonoświątkowy na świecie ma już ponad 30 lat. Jego pierwsza faza rozpoczęła się już w 1972 roku. Jednak w Polsce, niestety jego wyniki są niemal nieznane. I to zarówno po stronie katolickiej, jak i zielonoświątkowej. Obie strony - szczególnie jeśli chodzi o zwykłych wiernych - okopały się w swoim pozycjach - i zachowują często tak, jakby dialog teologiczny między nimi nie istniał. Katolicy nadal z zadowoleniem określają zielonoświątkowców sekciarzami, a ci ostatni rewanżują się im określeniem "wielka nierządnica". Wraz z księdzem Adamem Ciućką - pastorem zielonoświątkowym ze Świdwina zdecydowaliśmy się choć częściowo tę sytuację zmienić. Niniejsze teksty (tłumaczenie i dwa komentarze) są pierwszą, nieśmiałą jeszcze próbą przedstawienia wyników spotkań i konsultacji katolicko-pentekostalnych. Na pierwszy ogień poszedł fragment tekstu Raportu końcowego II etapu dialogu z lat 1977-82) poświęcony osobie Maryi - Matki Pana.

Więcej…
 
Zielonoświątkowcy i katolicy o Maryi PDF Drukuj Email

Fragmenty raportu finałowego dialogu pomiędzy watykańskim Sekretariatem ds. Jedności Chrześcijan a niektórymi klasycznymi kościołami zielonoświątkowymi (1977-1982)

Więcej…
 


Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej (cookies). Sprawdź cel, warunki przechowywania lub dostępu do nich w Polityce Prywatności.
Strona główna Zielonoświątkowcy i katolicy o Maryi